درحال بارگذاری

Show info
شرکت معماری و طراحی داخلی

TANASOB's Architecture & Interior Design Studio
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به استودیو طراحی تناسب می باشد

معماری داخلی منزل چیست ؟

اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که از خانه ی خود خسته شده اید یا به تازگی میخواهید به خانه ی جدیدتان نقل مکان کنید ، یا به تازگی ازدواج کرده اید و قصد دارید زندگی مشترک را زیر یک سقف آغاز کنید بدون شک اولین دغدغه جایی است که میخواهید در آنجا زندگی کنید . از این رو معماری داخلی محلی که وقت زیادی در آن صرف خواهید کرد بسیار حائز اهمیت است . اما باید توجه داشته باشید که علی رغم اهمیت فراوانی که معماری داخلی دارد اندکی صبر و حوصله و رعایت نکات ریز می تواند شما را کمک کند تا معماری داخلی فوق العاده ای انجام دهید .

معماری داخلی
معماری داخلی ساختمان

معماری داخلی مدرن

به طور کلی برای طراحی اصول یک مکان (منزل ، رستوران ، ویلا ، باغ و…)رعایت یک سری اصول حیاتی است .معماری داخلی  را در واقع میتوان تلفیقی از هنر و دانش معماری دانست و نیازمند ذوق و حوصله ی فراوان است .بنابراین استفاده ی بهینه از فضا ، داشتن تقارن و هارمونی بین رنگ ها ، ابعاد اسباب و اثاثیه منزل جز ارکان غیر قابل چشم چوشی در معماری داخلی می باشد .هر چند که معماری داخلی در طراحی هر محیطی اصول خاص خود را دارد ، در این مقاله تمرکز عمده بر روی طراحی داخلی منزل می باشد .

معماری داخلی مدرن
نقش ابعاد در معماری داخلی

نقش ابعاد در معماری داخلی

در طراحی داخلی منزل آنچه که در اولویت قرار دارد توجه به ابعاد منزل می باشد چرا که ابعاد منزل را به هیچ عنوان نمیتوان تغییر داد و تمامی موارد را باید با ابعاد منزل مطابقت داد . بنابراین در معماری داخلی بیس را ابعاد آن مکان قرار داده و مبلمان ، فرش ، سایر اکسسوری ها و ملزومات را با توجه به آن خریداری کرده و می چینیم .

نکات اصلی معماری داخلی

شاید جاگیر ترین اسباب و اثاثیه ای که در منزل وجود دارد مبلمان منزل باشد بنابراین برقراری توازن بین ابعاد مبلمان باید به گونه ای باشد که فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد . در چیدمان مبل ها باید به این نکته توجه کنیم که مبل ها رو به مرکز اتاق نشیمن باشند به طوری که بتوان یک محفل دوستانه در آنجا گذاشت و فضایی دلنشین و صمیمانه ایجاد کرد .

به علاوه اگر فضای بیرونی منزلتان به گونه ای است که رو به دریا یا طبیعت زیبا می باشد حدالمقدور باید چیدمان مبلمان به گونه ای باشد که مشرف به پنجره بوده و فضای بیرونی ساختمان قابل رویت باشد . توجه داشته باشید که رنگ مبل ها با رنگ پرده ها و فرش باید هارمونی داشته باشند ، سعی کنید در انتخاب رنگ هایتان ترکیبی از رنگ های سرد و گرم را استفاده کنید .

پس از اتاق نشیمن که اکثر افراد خانه در آنجا به گفت و گو های خانوادگی می نشینند و وقت صرف می کنند آشپزخانه از مکان های مهم یک خانه است چرا که بخش عظیمی از وقت خانم های خانه به پخت و پز در آن می گذرد در ادامه به نکات کلی معماری داخلی آشپزخانه اشاره خواهیم کرد.

معماری داخلی آشپزخانه

اصولا فضای آشپزخانه با توجه به حجم بالای وسایل آشپزی باید بسیار جاگیر باشد بنابراین با توجه به ابعاد منزل باید ابعاد مناسبی را برای آشپزخانه در نظر گرفت ، جاگذاری مناسب کابینت ها در ردیف های پایینی بسار اهمیت دارد چرا که باید فضای کافی برای ماشین لباس شویی ، ماشین ظرف شویی و اجاق گاز در نظر گرفته شود ، کابینت های بالایی برای آشپزخانه های کوچک میتواند باعث استفاده ی بهینه تر از فضا شود اما باید توجه داشت که این کار امر رفت و آمد را در آشپزخانه سخت نکند اگر فضای کافی در آشپزخانه ندارید بهتر است از اجاق رومیزی یا ماشین ظرف شویی رومیزی استفاده کنید .

معماری داخلی آشپزخانه
معماری داخلی اتاق خواب ها

معماری داخلی اتاق خواب ها

اصولا اتاق خواب ها به منظور استراحت و خواب کاربرد دارند بنابراین فضای اتاق خواب باید به گونه ای باشد که فارغ از دغدغه ها و شلوغی های روزانه محلی آرامش بخش برای شما باشد . بهتر است که برای معماری داخلی اتاق خواب سناریویی از قبل تدارک ببینید و بر اساس آن سناریو چیدمان ، رنگ آمیزی و … را انجام دهید . به طور کلی به علت آرامشی که رنگ های روشن برای انسان به ارمغان می آورند استفاده از رنگ های روشن در دیوار اتاق خواب ها توصیه می شود ، استفاده از لوستر های فانتزی ، مبلمان و تخت چوبی ، که اندکی نیز تداعی کننده فضای قدیمی و روستایی باشد نیز میتواند آرامش و خوابی راحت را برای شما به ارمغان آورد .معماری داخلی اتاق خواب  تا حدود زیادی به روحیه ، سن و جنسیت فردی که آن اتاق به او متعلق است بستگی دارد و بر اساس سلیقه ی فرد چیده میشود .